Turistika

Predovšetkým vysokohorská turistika (VHT), ale radosť dokážu urobiť aj nižšie kopce. Boli sme na všetkých vysokotatranských, turisticky prístupných vrcholoch, na niektorých opakovane. Okolie Terchovej je úžasné, v Slovenskom raji sa cítime ako v raji, Nízke Tatry nás očarili a Malé a Biele Karpaty sú takmer našim domovom. Máme veľa restov v turistických oblastiach Slovenska, ale veď ešte nie je všetkým dňom koniec. A Alpy tiež čakajú.

__________________________________________________________________________________________________________________________________  

2013

Grauspitz - najvyšší vrch Lichtenštajnska, vystúpili sme len na jeho nižší vrchol Hintere Grauspitz. Úžasná prechádzka po Alpách, záverečný výstup trochu adrenalínový.

Triglavský národný park - Slovinsko, výstup na Triglav sa nepodaril, ale aspoň sme spoznali jeho okolie, jazerá, vodopády. Vždy je na čo pozerať.

Veľký Kriváň (1.709 m.n.m.) - zimná Malá Fatra s obedom na Chate pod Chlebom.

 

2012

Veľký Rozsutec - východisko zo Štefanovej do sedla Medziholie a odtiaľ priamo hore. V sedle sme natrafili na medvedie "kôpky", lepšie povedané placky, takže do zotmenia by nás tam nikto neudržal.

Expedícia "LEMUR na Balkáne"

Javorová dolina - Tatranská Javorina-Sedlo Sedielko-Malá studená dolina-Hrebienok.

Rysy (2.499 m.n.m.) - Poľsko, Vysoké Tatry, výstup z poľskej strany od Morského oka, súčasť LEMURovho Eurovýletu.

Goverla (2.061 m.n.m.) - Ukrajina, súčasť LEMURovho Eurovýletu.

Skialpinistický kurz Rockstar - pohyb na skialpových lyžiach, šliapanie do kopca, lavínová prevencia a záchrana, ale hlavne zjazd v úžasnom "prašane". Trochu veľa snehu (lavínová výstraha 4), ale aspoň sme sa naučili odhadnúť nebezpečenstvo a dať prednosť bezpečnosti pred hazardom so životom.

Veľká Javorina (970 m.n.m.) - Biele Karpaty, z Cetuny na Javorinu, na turistickom chodníku bolo príliš veľa snehu, takže išlo sa žiaľ väčšinou po asfaltke. Ale inverzia poskytla úžasný výhľad. Odporúčame pozrieť si www.velkajavorina.sk .

Čertov kopec (752 m.n.m.) - Malé Karpaty, nedeľná prechádzka pri mínus 12 °C.

Kékes (1.014 m.n.m.) - Maďarsko, Mátra, súčasť LEMURovho Eurovýletu.

Sněžka (1.602 m.n.m.) - Česká republika, Krkonoše, súčasť LEMURovho Eurovýletu.

 2011

Kežmarsk ý štít (2 556 m.n.m.) - súčasť Spišského trojboja. Zo Skalnatého plesa cez Huncovský štít až na Kežmarák. Zostup potom smerom na Veľkú Svišťovku. Upozorňujem, že nejde o značkovaný chodník, ale vyšli sme tam v súlade s návštevným poriadkom TANAPu. (video)

Rysy (2 503 m.n.m.) - už štandardný výstup z Popradského plesa, akurát s jedným poznatkom pre budúcnosť: už nikdy viac výstup na Rysy v sobotu!!! Rysy sú veľmi frekventovaným kopcom aj cez týždeň, ale ísť tam v sobotu znamená veľkú záťaž na nervy.

Júlové Tatry - Vystihli sme jeden pekný deň uprostred obdobia dažďov, tak sme absolvovali "rekreačnú" 9 hodinovú túru z Lysej Poľany cez Bielovodskú dolinu, sedlo Prielom, Veľkú studenú dolinu až na Hrebienok. Kondične dosť náročné, ale určite to stojí za to. V Bielovodskej doline sme si pozreli aj horolezecké táborisko - inšpiratívne, asi si to tam onedlho skúsime. Stretli sme aj kamzíkov, čo by nebolo až tak zvláštne, ale tu sú ešte prirodzene plachí, na rozdiel od tých domestikovaných kôz v Červenej doline. Na druhý deň za dažďa sme boli skontrolovať Majláthovu chatu pri Popradskom plese. Nie je to zlé, ale nedá sa povedať, že by očarila. Susediaci "horský hotel" Popradské pleso im veľkú konkurenciu nerobí, tak im asi chýba konkurenčný tlak na doladenie detailov.

Inovec (1 042 m.n.m.) - pekná prechádzka, ale nevidím dôvod sa tam vrátiť. Sú tam dve neprístupné rozhľadne, jedna vojenská a druhá telekomunikačná, zpod nich je kvôli stromom nulový výhľad. Lesná nenáročná prechádzka, kto veľa nečaká, bude mu to stačiť.

Soft verzia Slovenského raja - Tomášovský výhľad. Počasie žiaľ viac nedoprialo.

Malokarpatská trojka - Záruby, Vysoká, Vápenná.